Keloğlan ve Çilli Tavuk

keloglan_cilli_tavuk
Keloğlan ve Çilli Tavuk Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde çok uzak diyarlardan birinde keloğlan yaşarmış. Keloğlan çok yardımsevermiş, arkadaşlarına çok iyi davranır , hayvanları çok severmiş. Fakat çok tembelmiş. Annesi ona bir iş vereceği zaman hemen ortalıktan kaybolur, saklanırmış. Günlerden birgün kapının önünde uyuklarken yanına bir çocuk yaklaşmış :

-“Keloğlan, keleş oğlan uyan!” Keloğlan hiç oralı olmamış arkasına dönüp uykuya devam etmiş. Rüya görmeye başlamış. Rüyasında yolda giderken karşısına bir tavuk çıkmış.

-“Keloğlan başıma gelenleri bir bilsen” deyip tilkilerin tavukların kümesinin etrafında dolaşmaya başladıklarını anlatmış. Keloğlan tam ona yardım edecekken uyanmış ne görsün onların çilli tavukları keloğlan’ın göbeğinin üzerinde oturmuyor mu? Keloğlan hemen telaşla tavuğu alıp kümese koymuş. Rüyanın etkisinde kalıp tilkinin çilli tavuğu götüreceğini düşünmüş. Birkaç gün sonra yine keloğlan aynı rüyayı görmüş. Çilli tavuğu alıp artık geceleri onunla yatmaya başlamış. Annesi bu duruma çok kızıyormuş. Keloğlan ne zaman gözlerini kapatsa tilkinin gelip çilli tavuğu kaçırdığını görüyormuş.

-“Bu böyle olmayacak artık tilkiyi ziyaret etmeliyim.” demiş. Tilkinin yanına varmış. Tilkinin yuvasına girince birde ne görsün köyden çalınan bütün tavuklar ordaymış. Tilki herzamanki gibi plan peşindeymiş. Ama Keloğlan’ın ne kadar kurnaz olduğunu unutmuş. Tilkinin planı Keloğlan’ı bir kafese kapatıp onuda yemekmiş. Keloğlan tilkinin yuvasında biraz oturduktan sonra tilkinin niyetinin kötü olduğunu anlamış ve gitmek için ayağa kalkınca bir zıplamış duvardaki meşalenin ışığı Keloğlan’ın kel kafasına vurmuş, her yeri aydınlatmış. Buna bakan tilkinin gözleri kamaşmış ve Keloğlan bu sırada oradan kaçmış. Tilki Keloğlan’ı kaçırdığı için kızgın, Keloğlan ise tilkinin elinden kurtulduğu için çok sevinçliymiş. Keloğlan köylerde tavuğu çalınan ne kadar insan varsa hepsini toplayıp tilkinin yuvasının olduğu yere götürmüş. Tilki korkudan kaçıp gitmiş. Bir daha oralarda tilkiyi gören kimsecikler olmamış.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir