Ağustos Böceği ile Karınca

agustos_bocegi_ile_karinca
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı

Ağustos böceği yazın bütün gün saz çalar ve şarkı söylermiş. Hiç çalışmaz kış için hazırlık yapmazmış. Yazın sıcak günleri artık bitmiş, ve havalar soğumaya başlamış. Kış gelmiş. Artık ağustos böceği saz çalamıyor, şarkı söyleyemiyormuş. Çok üşümüş ve karnı acıkmış. Ağustos böceği
yazın eğlenirken küçük karınca bütün yaz boyunca bütün gün çalışıp kış için hazırlık yapmış. Ağustos böceğinin aklına karıncanın kışa hazırlık yaptığı ve gidip ondan yiyecek isterse ona yardım edeceği gelmiş. Karınca’nın yuvasına gelmiş. Karınca kapıyı açtığında karşısında soğuktan titremekte olan ağustos böceğini görmüş ve ona:
-” Ne istiyorsun ağustos böceği” demiş. Ağustos böceği karıncaya:
-” Çok üşüyorum, hiç yiyeceğim yok karnım da çok aç bana yiyecek birşeyler verirmisin? Söz veriyorum ağustosta sana olan borcumu ödeyeceğim.” demiş. Karınca:
-” Bütün yaz sen ne yaptın niye yiyecek birşeyin yok? ” demiş. Ağustos böceği başını öne eğerek mahçup bir şekilde:
-” Ben bütün yaz saz çalıp, şarkı söyledim.” diyince karınca çok sinirlenmiş.
-” Madem öyle bütün yaz saz çalıp, şarkı söyledin şimdi de oyna biraz” demiş. Kapıyı ağustos böceğinin suratına kapatmış. Ağustos böceği kendi kendine bende yazın yiyecek toplasaydım, şimdi bu halde olmayacaktım diyerek bir daha aynı hataya düşmeyeceğine dair kendisine söz vermiş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir