Açgözlü Kedi

acgozlu-kedi
Açgözlü Kedi Masalı

Masal masal maniki
Yolda saydım on iki
On ikinin yarısı
Kedi Köpek kavgası.
Masal masal martladı
İki fare atladı
Kediler kanatlandı
Tos vurdu bardağa
Çocuk çıktı çardağa.
Masal masal maniki
Kuyruğu var on iki
Kuyruğunda beni var
Kulağında çanı var.
Masal masal matatar
Dil okur, damak tadar.

Çok uzak bir ülkede yaşayan yaşlı bir nine vardı Bu ninenin bir kedisi vardı. Bu kedi o kadar tembeldi ki patisini bile kaldırmaya üşenir bütün gün yatar yaşlı ninenin verdiği yiyecekleri yer, yerinden bile kıpırdamazdı. Günler geçtikçe tembel kedi çok zayıfladı ve çelimsizleşti. Artık ona yaşlı ninenin verdiği yiyecekler yetmiyordu. Birgün kapının önünde otururken kocaman bir kedi gördü. Kedi o kadar büyüktü ki aynı bir kaplana benziyordu.

Tembel kedi:
-” Sen niye bu kadar şişman ve semizsin, ben zayıf ve çelimsizim” dedi.
Semiz kedide ona:
-” Padişahın sarayında olursan hergün çeşit çeşit yemeklerden yersen sende benim gibi olabilirsin.” dedi. Bu fikir zayıf olan kedinin çok hoşuna gitti. Yaşlı ninenin evinde zaten karnı doğru dürüst doymuyordu. Niye yaşlı ninenin evinde kalıp sürüneyim. Herkes türlü türlü yemekler yiyor diye düşünerek semiz kedinin peşine takılıp sarayın yolunu tuttu. Sarayın önüne geldiklerinde ordaki durumun hiçte semiz kedinin anlattığı gibi olmadığını gördü. Yüzlerce kedi sarayın önüne toplanmış yiyecek bekliyordu. Saraydakiler sayısı gün geçtikçe artan bu kedilerden artık bıkıp usanmışlardı.

Padişah, hizmetçilerine emir vererek artık yeni gelen kedileri saraya almamalarını, onları götürüp uzak bir ülkeye bırakmalarını emretti. Hizmetçiler yeni kedilerle beraber Açgözlü kedi’yi de yanlarına olarak onu uzak bir ülkeye bıraktılar. Açgözlü kedi artık ninenin yanına dönemedi. Yaşlı ninede birkaç gün kedisini bekledi ve kedinin açgözlülüğünün kurbanı olduğunu anlayarak ondan ümidini kesti. Başka bir kedi bularak artık ona yemek vermeye başladı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir