Kaplumbağa ve Tavşan

kaplumbaga-ve-tavsan
Kaplumbağa ve Tavşan Masalı

Bahar gelmesi ile birlikte, tüm hayvanlar ormanda coşku içerisinde yaşamaya başlamışlar. Çetin geçen soğuk kışlar aylarının ertesinde, doğa sımsıcak güzelliğini tekrar kazanmış. Ceylanlar bir o yana, bir bu yana zıplıyor, kaplumbağalar güneşleniyor, ayılar kış uykularından yeni uyandıkları için karınlarını doyuruyorlarmış. Birbirlerine sataşmadan zaman geçiremeyen orman halkı, baharı kutlamak için bir şenlik düzenlemeye karar vermiş.

Bir sürü yarış organize etmişler, zürafalar uzun atlama oynamak istemişler, ceylanlar bu fikri bayılarak kabul etmiş. İriliklerine göre grup oluşturmaya karar vermişler. Yarışlar böylece düzenlenmeye başlamış. Çitalar, aslanlar ile koşu yarışına girerken, tavşan ile kaplumbağanın yarışmasına karar verilmiş. Tavşan tutamamış kendisini kahkahayı basarak konuşmaya başlamış ‘Dalga mı geçiyorsunuz siz. Benim ne kadar iyi bir koşucu olduğumu bilmiyor musunuz? Kaplumbağanın yarışı bitirmesi iki gün sürer.’ Dalga geçmeye başlayan tavşan karşısında kaplumbağa kendisini korumak zorunda kalmış ‘Hiçbir yarışın sonu belli olmaz tavşan kardeş, bakarsın ben kazanırım’ demiş. Tavşan ile kaplumbağanın yarışı herkes tarafından merak konusu olarak, festivalin gelmesi beklenmiş.

Festival başladığında bütün çiçekler açmış, kelebekler, ateş böcekleri etrafta dolanarak bu güzel güne eşlik ediyorlarmış. Sıra herkesin dört gözle beklediği, tavşan ile kaplumbağanın yarışına gelmiş. Başlama ve bitiş noktasına görevliler yerleştirilmiş. Ayının gür sesi ile ‘Başlaaaa’ yarışma başlamış. Tavşan o kadar hızlı koşuyormuş ki, gözden hemencecik kaybolmuş. Kaplumbağa ise yavaş ve kendinden emin adımlar ile yürümeye başlamış. Tavşan aradan geçen bir süre sonra arkasına bakmış, kimsecikleri göremeyince ‘Şu ağacın altında biraz kestireyim bari, nasıl olsa kaplumbağa bana yetişemez’ demiş kendi kendisine. Tavşan uyumaya başlamış. Kaplumbağa tüm yorgunluğuna rağmen bırakmamış yarışı ‘Tavşan, bitirmiştir’ diye düşünerek devam etmiş. Uyuyan tavşanı hiç fark etmeden geçmiş kaplumbağa. Uzun uykusundan uyanan tavşan, yarışı kaybetmek üzere olduğunu anlamış. Var gücü ile koşmaya başlamış, bitiş çizgisine yaklaştığında kalabalığın ‘Bravo kaplumbağa, en büyük kaplumbağa’ seslerini işitince çok üzülmüş. Tavşanı bekleyen kaplumbağa,

‘Hiçbir zaman kendini başkalarından üstün görme. Sen, uyudun, Ben çalışarak seni geçtim” demiş …

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir