Altın Yumurtlayan Kaz

altin_yumurtlayan_kaz
Altın Yumurtlayan Kaz Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, çok uzak bir ülkenin minik ve şirin biy köyünde yoksul bir çiftçi ve karısı mutlu mesut yaşarmış. Çiftçi kazları çok severmiş. Her gün kazları beslermiş ama kazların içinde bir kaz varmış diğerlerinden çok farklıymış. Her gün altın yumurta yumurtlarmış.

Çiftçide bu altın yumurtayı şehre kuyumcuya götürüp bozdurur parasını alırmış. Derken yoksul çiftçi zenginleşmiş. Artık çalışmaya gerek olmadığını düşünüyormuş. Çok geçmeden çiftçi lüzumsuz şeylere para harcamaya başlamış. Artık altın yumurtadan kazandığı para yetmiyormuş.

Çiftçi artık altın yumurtlayan kazı eskisi gibi sevmemeye başlamış, onu kesip karnındaki hazineyi alırsa çok zengin olacağını düşünmüş. Birgün elinde bıçakla kümese gitmiş. Çiftçiyi elinde bıçakla gören kaz kaçmaya başlamış. Fakat çiftçi onu yakalayıp kesmiş. Kazın karnını kesip bakmış ne görsün ne altın ne de hazine varmış. Açgözlülük yaptığını anlamış fakat işin işten geçtiğini anlamış.

Açgözlülük iyi bir şey değil arkadaşlar. Açgözlü insanlar elindekinin kıymetini bilmezler ve sonunda elindekileri de kaybederler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir