Çocuk Masalları Nasıl Olmalı


cocuk-masallari-nasil-olmal Çocuk Masalları Nasıl Olmalı

Anne ve babaların çocuklarını doğumundan itibaren hassas bir şekilde yetiştirmeleri en doğal arzularıdır. Özellikle yaşlarının ilerlemesi ile kitap okuma isteklerinin başladığı zamanlarda anne baba okunacak hikayelerin içeriği, türleri masalların geçtiği yerleri, konuları konusunda tedirgin olup kararsız kalmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken konu masalda korkutucu öğeler kullanılmamalı, masalın geçtiği tehlikeli olaylar altı çizilmeli ve mutlaka iyi bir sonla bitirilmelidir.

Bu yaş grubuna anlatılacak hikayelerin geçtiği yerler, kullanılan karakterler ve mekanlar gerçekçi olmalı ve çocuğun hayalinde canlandırabilmelidir. Tripleks evin çatısından dedesinin çıkan malzemelerini ülkemizin çocuklarının anlayabilmesi zor bir hal almaktadır. Zira çatı arasında 3 nesil öncesinin eşyalarını saklamak çok az mutlu azınlığın yapabildiği bir başarıdır. Çocuğunuzun yaşadığı gerçekler ile uyumlu olmalı anlatılan olaylar hayal gücünü zorlasa da algısına uyabilmelidir.

masal

Hikaye anlatırken içgüdülerinize güvenmeniz dışında bu konuda profesyonel makaleleri okuyarak uzman öğütlerine kulak vermelisiniz. Eğer çocuğunuza zarar verdiğini düşündüğünüz bir detay var ise hikayenin konusunu istediğiniz gibi değiştirmekten endişe etmeyin. Ayrıca aynı hikayeyi defalarca dinlemekten bıkmayan çocuğunuza kızmayın okumaya devam edin.


2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir